Game More

MAFIA GP

بررسی تخصصی بازی های گروهی و رومیزی

آموزش نقش های مختلف بازی مافیا

کریم
کریم@username
بیشتر بخوانید
کریم بخدا مسلمون نیستی
آرش موسوی
آرش موسوی@username
بیشتر بخوانید
آرش موسوی اون پیک آخری که میگفتی سلامتی خودمو خودت
تبر زین دار
تبر زین دار@username
بیشتر بخوانید
عبارت تبر زدن رو وقتی که یه نفر خلاف فاز و نظر جمع، نظر خودش رو خیلی کوبنده و مکرر اعلام کنه، بهش میگن داری تبر میزنی. یعنی یه چیزی داره ریشه میزنه و رشد میکنه، اما تو مدام داری بهش تبر میزنه و نمیذاری پا بگیره!
🔥
🔥 @username
بیشتر بخوانید
بزن بسلامتی سنگ کف رودخونه که عین من و تو آب از سـرش گذشته
قبل
بعدی

بهترین سبک بازی مافیا از دید شما!

آموزش نقش های مختلف بازی مافیا

فهرست مطالب

بازی مافیا یکی از جذاب ترین و محبوب ترین بازی های گروهی, در سراسر جهان به حساب می آید.

شما میتوانید در دورهمی ها و یا در بستر اینترنت این بازی را انجام بدهید.

گام نخست برای آموزش بازی مافیا و یادگیری نقش های مختلف آن؛ فلسفه ی چرایی این بازی است. 

ارزش این بازی زمانی مشخص می شود که شما با افرادی, که سالیان سال است بازی میکنند همرا شوید تا بطن اصلی بازی را درک و حس کنید. و از کنار بازی کلی چیزهای مفید دیگر یادبگیرید.

 

مهارت خوب گوش دادن و خوب شنیده شدن از مزایای انجام این بازی میباشد.

برای آموزش بازی مافیا:

   1. نیاز به تاریخچه مافیا و فهم هدف اصلی بازی دارید.

   1. مدل های مختلفی که میتوانید بازی را پیش ببرید.( کلاسیک – ممنوعه – اسکام – شب مافیا – روز مافیا – اپیک و فانتزی  – پیشرفته –مافیای روسی و…)

   1. مجری و گرداننده (گاد) باید بر بازی تسلط کامل داشته باشد.

   1. روند و قوانین بازی را از قبل باید کامل بشناسید.

   1. نقش های مخلفتی که بستگی به تعداد نفرات و سلیقه جمع دارد.

   1. کسب اطلاعات علمی که بخش مهیج و پیشرفته بازی به حساب می آید.

  ” آموزش فاز روز و شب و روند دادگاه “

  بازی مافیا

   

  آموزش روند بازی مافیا

   

  روند روز یک 

  هر بازیکن از کارت و نقش خود آگاه است و به ترتیب هر بازیکن سی ثانیه خود را معرفی میکند و احتمالا باتوجه به زبان بدن به مشکوک های خود اتهام میزند.

  روند شب یک

  گاد همه نقشدار های بازی را به ترتیب اولویت بیدار میکند و با آنها آشنا میشود و همچنین اعضای مافیا را به یکدیگر معرفی میکند.

  روند روز دوم

  بعد از یک دور صحبت هر بازیکن بین 1 تا 2 دقیقه با چالش رای گیری انجام میشود.

  هر کس نصف منهای یک آرا را به دست بیارد به دادگاه میرود (طبق قرار داد اول بازی)

  دادگاه

  اگر فقط یک نفر حد نصاب آرا را بیارد میتواند یک نفر از افراد داوطلب را برای اتهام زدن به خود و یک نفر را برای دفاع کردن از خود انتخاب کند و بعد از صحبت آن دو نفر از خود دفاع کند اگر توانست افرادی که به او رای داده اند را متقاعد کند سابقه دار میشود ولی اگر نتوانست  در صورت نداشتن زره و یا سناریو شهردار و قاضی از بازی حذف میشود و به مدت 30 ثانیه وقت دارد وصیت بکند .

  اگر دو نفر در رای گیری آمده باشند حق دارند یک نفر از دوطلبان را انتخاب کنند که راجب آنها حرف بزند و بعد از صحبت آنها از خود دفاع کنند و …. مثل قبل …..

  اگر بالای دو نفر به دادگاه بیایند فقط سی ثانیه از خود دفاع میکنند و در این قسمت افراد توی دادگاه میتوانند در رای گیری دوم هم شرکت کنند و به یکدیگر رای بدهند.

  نکته: اگر بار دوم رای ها مساوی شد بازی به فاز شب میرود و آنها سابقه دار میشوند و یا دوباره وقت صحبت به آنها داده میشود و دوباره رای گیری انجام میشود و اگر دوباره مساوی شد بازی به فاز شب میرود.

  شب دوم

  گاد به اولویت نقش دار ها را بیدار میکند و آنها میتوانند از عملکرد هایشان استفاده بکنند بعضی از نقش ها عملکردشان ضروری میباشد مانند تیر شب رییس مافیا و برخی دیگر مثل تک تیر انداز دل بخواهی است.

  روز سوم 

  کشته های شب اعلام میشود و با آنها خداحافظی میکند

  در ادامه گاد بازی رای گیری میکند که شهر استعلام وضعیت میخواهد یا خیر! اگر نصف آرا را بیاورد او اعلام میکند که تا الان چند تن از کشته ها مافیا بوده است و چند تن شهروند.

  در ادامه مثل روز یک همه یک دور صحبت میکنند و تا آخر بازی روند به همین صورت میباشد تا یا کل مافیا ها و نقش های خاکستری حذف شوند که پیروزی با شهروندان است یا تعداد شهروندان با مافیا ها برابر شود که پیروزی با مافیا است 🙁

  خب خیلی سریع بریم سراغ نقش های مهم بازی

   

   آموزش نقش های مختلف بازی مافیا

  نقش هایی که در این پست قرار گرفته است نقش های معمول بازی مافیا بشمار میآید.

  که در اکثر بازی های زیر 16 نفره این نقش ها بسیار رایج هستند.

  هرکدام از این نقش ها یک قاعده و عملکرد و توضیح مختصری دارد که در این پست و پست های بعدی , همه ی آنها را کامل توضیح داده ایم .

   

  نقشهای شهروند ( سفید ) : ( کاراگاهدکتررویین تناسنایپرکشیشساقیفراماسونری )

  نقشهای مافیا (سیاه ) : ( رییس مافیا – تروریست – مافیای ساده – لیدی وودو)

  نقشهای مستقل : ( ناتاشا – خائن – دزد )

  نقشهای خاکستری : (جوکر و … )

  نقش های جذاب زیادی  بجز اینها وجود دارد که بعدا در پست های آینده برای شما آماده و یا گردآوری خواهیم کرد.

  نکته: هر کدام از نقش های بازی را در پست های جداگانه به صورت  حرفه ای و کامل تر برای شما دوستداران مافیا آماده کرده ایم که در صورت داشتن علاقه میتوانید آنها را نیز مطالعه بکنید.

  در ضمن برای مشاهده ترکیب های پیشنهاد شده برای بازی های کم تعداد میتوانید قسمت هایی را که در این خصوص آماده کرده ایم مشاهده بفرمایید.

   

  نقش های شهروندی بازی مافیا (سفید):

   کاراگاه:

  یکی از اعضای شهروند می‌باشد که عملکرد منحصر به فردی در فاز شب بازی دارد؛ به این ترتیب که در فاز شب با اجازه گاد (مجری) چشم‌هایش را باز کرده و می‌تواند از گاد بازی هویت یکی از افراد بازی را بپرسد.

  گاد بازی با اشاره آره یا نه به کاراگاه می‌گوید که فرد استعلام شده جزو اعضای مافیا هست یا نه. بعد از انجام این عمل، همانند سایر بازیکنان چشم‌هایش را می‌بندد و منتظر می‌ماند تا مدیر بازی پایان فاز شب را اعلام کند.
  اعلام هویت بازیکن در فاز شب از طرف گاد بازی به کاراگاه در سکوت کامل باید انجام پذیرد؛ به این ترتیب که بازیکنان از وجود کاراگاه و انتخاب کاراگاه و جوابی که گاد بازی در فاز شب به کاراگاه می‌دهند، نباید مطلع شوند.

  کاراگاه می‌تواند استعلام خود را در فاز روز به بازیکنان بگوید تا بتواند بنا بر آن به روند بازی شهروندان کمک کند.
  آیتم استعلام برای کاراگاه ضروری است و اگر به هر دلیلی کاراگاه از انجام استعلام خودداری کند، گاد بازی استعلام خود کاراگاه را به ایشان می‌دهد.

  نکته: استعلام بعضی از نقش های منفی و مافیایی بازی برای کاراگاه شهروند می آید مانند نقش رییس مافیا (don) و نقش های مستقل و خاکستری بازی (ناتاشا و…).

  بعد از یاد گیری اصول کلی کاراگاه میتوانید نکات مهم | چگونه یک کاراگاه خوب باشیم را نیز مطالعه بفرمایید.

  خلاصه نقش کارآگاه: استعلام یک نفر رو از گاد میگیره، استعلام پدر خوانده مافیا واسه‌اش منفیه 

   

  دکتر:

  اعضای مافیا در فار شب به گاد (مجری) بازی اسم یکی از شهروندان را می‌دهند تا آن شهروند را از جریان بازی خارج کند و به اصطلاح بکشد.

  دکتر یکی از اعضای شهروند می‌باشد که در فاز شب بازی به فرمان گاد بازی چشم‌هایش را باز کرده و می‌تواند خود یا یکی از بازیکنان را از حذف شدن و کشته شدن در فاز شب بازی نجات دهد و به اصطلاح سیو انجام دهد.

  به این ترتیب که دکتر با اشاره به گاد بازی، بازیکنی که قصد نجاتش را دارد نشان می‌دهد و مجدداً چشم‌هایش را می‌بندد و منتظر اعلام گاد بازی برای پایان فاز شب بازی می‌شود.

  انجام این عمل نیز باید در سکوت کامل اتفاق افتد. دکتر باید تمام سعی خود را در نجات شهروندان از تیر شب مافیا انجام دهد.

  اگر دکتر بازی به هر دلیل از اعلام نجات خود در فاز شب خودداری کند، سیو ایشان بر روی خودش در نظر گرفته می‌شود.

  آیتم سیو دادن برای دکتر بازی ضروری است و اگر به هر دلیلی دکتر از اعلام سیو خودداری کند، سیو بر روی خود دکتر از طرف گاد بازی اعمال می‌شود.

   اگر وظایف ونقش دکتر را در بازی مافیا فهمیدید میتوانید برای کسب اطلاعات بیشتر قسمت | دکتر چگونه میتوانید شهر را نجات بدهد را نیز مطالعه بفرمایید.

  نکته:  دو شب اول دو سیو، از شب سوم یک نفر رو میتونه نجات بده. خودش رو نمیتونه بیشتر از ۲ بار سیو بده. هر شب باید آدمای مختلفی رو سیو بده

   

  کلانتر:

  یا حرفه‌ای در شب یک شات داره، که باید مافیا بزنه. اگر شهروند بزنه از بازی بیرون میره. دو تیر بیشتر نداره و میتونه یه شب دو تا تیر بزنه. 

  قاضی:

  در رای گیری روز در صورتی که تو دفاعیه نباشه، میتونه رای گیری رو ملقا کنه یا رای مستقیم خروج به یکی بده. 

  رویین تن:

  نه در طول روز نه در طول شب قابلیتی نداره. فقط با تیر مافیا از بازی خارج نمیشه. ولی با رای گیری بیرون میره. 

  کشیش:

  هر شب یک نفر رو که احساس میکنه توسط ناتاشا ساکت شده، از سکوت خارج میکنه. دو بار یا سه بار در طول بازی نطق اضافه به یک نفر میتونه بگه. 

  تفنگدار:

  دو تیر مشقی داره و یه تیر جنگی، در شب این تیرها رو بین بازیکن ها تقسیم میکنه. شهروندها نمی‌دونند چه تیری دستشونه. در طول روز بعد میتونن گانشون رو استفاده کنند.

  شهروند ساده :

   تو شب کاری نمیکنه , امیدواریم تو روز ی کاری بکنه.

  مافیا: 

  گاد فادر:

  شات شب دستشه و استعلامش واسه کاراگاه منفیه.

  ترور:

  اگر در رای گیری خارج بشه میتونه یه شهروند رو با خودش ببره.‌

  ناتو:

  دو تا فرصت داره که نقش یکی از شهروندها رو حدس بزنه. اگر درست حدس بزنه اون شهروند از بازی خارج میشه. 

  ناتاشا:

  نقش مقابل کشیشه و هر شب می‌تونه یکی رو ساکت کنه. همراه با مافیا بیدار میشه

   

   

  نکته : استعلام وضعیت شهر/مافیا با رای گیری همه انجام میشه

  ی ترکیب پیشنهادی برای مافیای ممنوعه

  مافیای ممنوعه از محبوب ترین مدل های بازی مافیاست, که همون طور که از اسمش مشخصه هیچکس حق نداره به نقش خودش چه به راست و چه به دروغ اشاره ای بکنه و همچنین حق نداره هر نقشی رو به کسی نسبت بده.

  و اگر گاد بازی متوجه بشه کسی با نقش داره بازی میکنه میتونه تدابیری رو بسه به تجربه و مهارتش در نظر بگیره که با اختلال کمی در بازی اون فرد مجازات بشه.

  همچنین مدل رای گیری این بازی نسبت به بازی های دیگه متفاوت هست که در یک پست جدا به صورت کامل مافیای ممنوعه رو توضیح میدم.

  ترکیب:

  دان
  ناتاشا
  ترور
  مافیا ساده

  دکتر
  کلانتر
  کاراگاه
  کابوی
  کشیش
  قاضی
  رویین تن
  شهر ساده
  شهر ساده

  نقش های خاص و مهیج بسیاری در بازی مافیای پیشرفته وجود دارد که توصیه میشود بعد از قوی شدن در مافیای کلاسیک به سراغ آنها بروید.

  نقش هایی همچون

  دزد و ساقی

  فراماسون و گرگینه

  فدایی و بمبر

  و همچنین نقش های مستقل همچون 

  جوکر و هزارچهره و ….

  بعد از مسلط شدن به روند بازی وقت آن میرسد که به مافیا از زاویه ی جدیدی نگاه کنید. برای کشف قدرت های خارقالعاده خود  به مطالعه و تحقیق نیاز است. در سایت mafiagp ما کتاب ها و خلاصه مقالات علمی در راستای بازی مافیا را برای شما عزیزان بارگزاری میکنیم.

  در لینک زیر با ثبت ایمیل خود میتوانید به کتاب های آپلود شده در سایت دسترسی پیدا کنید.

   

  10 پاسخ

   1. درود,نقش کاراگاه داخل این پست هست و پلیس هم شهروند ساده هست فقط اسمش فرق میکنه در بازی های مختلف در ضمن نقش فرمانده و کلانتر در بازی شب مافیا هست .

   2. فرمانده نقش مکمل اسنایپر (تک تیرانداز) میباشد . او اسنایپر را نمیشناسد و هر شب بیدار میشود و گاد تیر اسنایپر را به اون نشان میدهد اگر او تایید کند تیر به هدف میخورد ولی اگر تایید نکند تیر به خشاب اسنایپر بر میگردد. کلانتر هم مانند اسنایپر میباشد هر شب بیدار میشود و میتواند تیر بزند اگر به مافیا تیر بزند مافیا شب کشته میشود ولی اگر به شهروند تیر بزند خود کلانتر کشته میشود. و باید بازی را ترک کند

   1. بازی روز مافیا معمولا برای تعداد نفرات کم انجام میشه و بازی هیچ وقت به فاز شب نمیره و درنتیجه هیچ عملکردی صورت نمیگیره مثلا یک عدد مافیا با سه شهروند هر روز رای گیری صورت میگیره و یک نفر حذف میشه اگر شهروندان دوبار اشتباه بکنند مافیا برنده بازی میشود 1 = 1

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *