Game More

MAFIA GP

بررسی تخصصی بازی های گروهی و رومیزی

مهمترین اصطلاحات بازی مافیا که یادگیری آنها از واجبات است

کریم
کریم@username
Read More
کریم بخدا مسلمون نیستی
آرش موسوی
آرش موسوی@username
Read More
آرش موسوی اون پیک آخری که میگفتی سلامتی خودمو خودت
تبر زین دار
تبر زین دار@username
Read More
عبارت تبر زدن رو وقتی که یه نفر خلاف فاز و نظر جمع، نظر خودش رو خیلی کوبنده و مکرر اعلام کنه، بهش میگن داری تبر میزنی. یعنی یه چیزی داره ریشه میزنه و رشد میکنه، اما تو مدام داری بهش تبر میزنه و نمیذاری پا بگیره!
🔥
🔥 @username
Read More
بزن بسلامتی سنگ کف رودخونه که عین من و تو آب از سـرش گذشته
Previous
Next

بهترین سبک بازی مافیا از دید شما!

فهرست مطالب

اصطلاحات بازی مافیا از کلیدی ترین نکات بازی به حساب می آید و استفاده بجا و درست از آنها در بیشتر مواقع تمایز یک بازیکن خوب نسبت به یک بازیکن تپان میباشد.

انتقال با کیفیت تر اطلاعات در بازی مافیا

وقتی در مرور زمان یک سری اصطلاحات و کلمات در قالب یک بازی خاص زیاد استفاده میشود از محدوده معنی تحت اللفظی خود بیرون می آیند .

شما نباید از آنها مثل نقل و نبات استفاده کنید چون قدرت آن کلمات نسبت به کلمات دیگر غیر قابل وصف هستند.از انجا که بازی مافیا بازی صحبت کردن است و هر کس زمان کمی برای تبرئه کردن و محکوم کردن و… دارد.

فهم و درک رایج ترین اصطلاحات بازی مافیا به ما کمک می کند که منظورمان را به بهترین شکل ممکن در سریع ترین زمان برسانیم.

در این پست 23 تا از مهم ترین اصطلاحات بازی مافیا را برای شما مافیاباز های عزیز گرداآوری کرده ام .هر اصطلاحی که از قلم افتاده بود لطفا در قسمت دیدگاه وارد کنید تا هر چه سریع تر به پست اضافه بکنم.

مهمترین اصطلاحات بازی مافیا

 1. هول مافیایی (push) : شخصی که ادعا میکند پوش شده جدا ازاینکه [ شهروند یا مافیا 🙂 ] باشد.
  یعنی اینکه مافیا های بازی قصد کرده اند که او را در روز با ریگیری بیرون بیندازند در اصل برای او پاپوش درست کرده اند و نظر بقیه شهروندان را هم جلب کرده اند.
  در این حالت شخص را به اصطلاح گره میکنند .
  نقشه پوش کردن یک شهروند توسط مافیا به طرق مختلف کشیده میشود …
 2. موج سواری : زمانی که ادله ای برای کسی جمع میشود که با آن ادله آن فرد متهم شناخته میشود نفرات بعدی که شروع به صحبت راجب آن شخص مشکوک میکنند به اصطلاح موج سواری روی صحبت های شخص قبل خود انجام داده اند.
  وقتی یک نفر برای شما بعد از صحبت های یک شخص مافیای صد میشود و تنها دلیل شما صحبت های نفر اولی است که به او شک کرده شما موج سواری انجام داده اید.
 3. تبر : شخصی که به او تبر میگویند یک شهروند است که راه را 180 درجه دارد اشتباه میرود و اکثر عملکرد ها و حدس هایش استباه است.
  البته ممکن است به مافیایی هم در بازی لقب تبر بدهند که معمولا در این حالت آخر بازی با پیروزی مافیا ثابت میشود که او او بهترین بازیکن بوده است.
  بهتر است وقتی میفهمید کسی دارد تبر میزند او را توجیه کنید یا با آرا او را بیرون بیندازید چون جلوی ضرر را هرچه زودتر بگیرید منفعت است.
 4. اتهام برگردون (target back) : وقتی کسی به شما اتهام میزند شما هم در نوبت خود به او اتهام میزنید به اصطلاحات تارگت بک کرده اید . تارگت بک نشاندهنده ترس شما از هدف خوردن است.
  -1 ممکن است او شهروندی باشد که او هم مثل شما ناآگاه است و دلیلی ندارد که شما هم بدون دلیل به او ظن بزنید.
  -2 ممکن است مافیا باشد که دارد کارش را انجام میدهد و شما باید دنبال دلیلی بگردید تا اتهامی صحیح به او وارد بکنید.
 5. تایید و عدم تایید (like and dislike) : وقتی نوبت کسی است که در روز حرف بزند کسی بجز او حق حرف زدن ندارد و اعضای بازی میتوانند حرف های او را با نشان دادن لایک و یا دیس لایک تایید/مخالفت بکنند. شصت خود را بالا : تایید و شصا خود را پایین : عدم تایید . این نشانه ها در طول روز بسیار در ذهن ناخودآگاه افراد تاثیر میزارد و افراد باهوش به این نشانه ها توجه میکنند و اگر شما در صحبت و نشانه های خود تناقض داشته باشید آنها مچ شما را خواهند گرفت.
 6. قارچ : بعضی از قارچ ها با رعد و برق یک شبه سر از خاک بیرون می آورند درحالیکه درخت بلوط خیلی کند رشد میکند و در عوض قرن ها به زندگی بادوام خود ادامه میدهد.
  اگر تیم مافیا بد بازی کند وقتی یکی از مافیا ها شناسایی میشود بقیه یاران او هم مشخص میشود و به اصطلاح میگویند مافیا ها مثل قارچ در آمدن.
 7. دید شب : به کسی که به عمد (تقلب ) یا غیر عمد( اشتباه گاد یا خودش ) از هویت کسی در شهر خبر دار شود به او میگویند اسامی دیگه این اتفاق ناخوشایند :نایت ویژن (night vision) میباشد.
 8. استدلال خارج بازی : فکت خارج بازی به هر استدلای که خارج از بازی در حال انجام باشد را گویند . محدوده بازی فقط صحبت ها و حالت بدن بازیکنان میباشد و استدلال به بازی های قبلی یا حتی صحبت های گاد خلاف مقرارت است.
 9. گره : وقتی ابهامی توی بازی شکل میگیره که درستی طرفین رو نمیشه اثبات کرده به اصطلاح میگویند گره به وجود امده.
  در واقع کار مافیا درست کردن گره است و کار شهروند باز کردن این گره ها میباشد.
 10. کره گیری : وقتی شخصی از صحبت های شخص دیگر برداشتی دیگر میکند و به نقطه ای که خودش میخواهد میرسد یا اینکه شخصی در حکم قاضی بین صحبت های دو نفر دیگر نظر میدهد .
 11. خطا فاحش اورلوک blunder : اصطلاحی در بازی شطرنج میباشد یعنی خودت را با حرف یا حرکتی کاملا لو بدهی و تابلو بشود که مافیا هستی.
 12. نقش بلند کردن و کنسه دادن : یعنی راهنمایی کردن و حرکت گفتن این هم واژه ای است که از شطرنج برداشته شده است.
 13. فروپاشی درونی کلپس : وقتی هیچ چیز از بازی نفهمیده اید و گیج و منگ متعجب از وقایع هستید به اصطلاح میگویند طرف کلپس کرده
 14. تازه کار (noob) : اگه تازه بازی مافیا را یاد گرفته باشید همه به شما حق میدهند که اشتباه کنید یا کمتر حرف بزنید و به شما میگویند نوب
 15. طرف تو دیواره : وقتی بازیکنی با مجسمه هیچ فرقی نداشته باشد به او میگویند تو دیواره
 16. نوارخالی : وقتی کسی کل زمان خود را حرف میزند ولی در اصل هیچ استدلال یا صحبتی که واقعا به بازی کمک کند را نگفته باشد میگویند طرف نوار خالی پر کرده.
 17. نقشه و سناریو : معمولا کسی که شب تیر میخورد نقشه ای پشتش هست یا سفید شدن تعدادی مافیا یا سیاه شده شهروندی ناآگاه وقتی کسی به این جور نقشه ها پی ببرد میگوید این به این دلیل سناریو مافیاست و…
 18. سفید کردن (cover) : اگر احتمال بدهید کسی شهروند است میگوید من فلانی را سفید میدونم اگر من برای شما شهروندم به این شخص کاری نداشته باشید سفید است.
 19. هدف قرار دادن (target) : بنا به هردلیلی اگر به کسی مشکوک باشید میگویید فلانی تارگت یا هدف من است .
 20. دوئل : وقتی مطمئن هستید کسی مافیاست ولی نمیتوانید ثابت کنید و او هم میگوید شما مافیا هستید میگویید من دوئل میکنم اول به من رای بدهید برم بیرون بعد که مطمئن شدید من شهروندم او را بیرون بیندازید.
 21. هدشات  : در بازی هر بازیکن زمانی که نوبت صحبتش برسد می تواند اعلام کند برای یه کس دیگه هدشات می گیرد و این به این معناست که اگر مخالفی در بازی نباشد یعنی حتی یک نفر هم دیس لایک ندهد آن شخص هدشات شده و از بازی خارج می شود.هر شخص فقط یکبار میتواند درخواست هد شات بکند و در بعضی سناریو ها امکان هدشات به بازیکنان اجازه داده نمیشود.
 22. باگ  : کلمه باگ به معنی اشتباه یا خطا هست. وقتی توی بازی مافیا یک نفر اشتباهی میکنه اصطلاحا میگن باگ داده. حالا این باگ میتونه باگ شهروندی باشه یا باگ مافیایی و از همه بدتر باگ الهی باشه 🙂
 23. رد خون : وقتی یکی از بازیکن‌ها از بازی خارج میشه (مثلا شب شات میشه) اصطلاحا گفته میشه که رد خون آن بازیکن گرفته بشه به این معنی که ببینیم به چه کسانی تارگت داشته و ما طبق تارگت‌های آن فرد بازی کنیم. ولی خب خیلی کار درستی نیست و مافیا با توجه به همین نکته سعی میکنه شات کنه.

بقیه کیلید واژه های بازی با اهمیت کمتر

 • هیل یا سیو: به شفا دادن و نجات یافتن توسط دکتر گفته میشه. یا مثلا بازیکنی که احساس میکنه ممکنه شات شب باشه از دکتر درخواست سیو میکنه.
 • شات شب : به کشته شب خطاب میشه.البته اون شاتی که شما شبا میخورید ی چیز دیگه است ههه.
 • نکست: یعنی نفری بعدی دیگه , سعی کنید به نفر بعدی بفهمونید که صحبت های شما تمام نشده ولی تایم شما تموم شده و نوبت نفر بعدیست.
 • دفاعیه: کسانی که احساس می کنن در رأی گیری رأی میارن فقط، اجازه دفاع از خود و استدلال آوردن برای تبرئه خود هستن. در این زمان کسانی که افراد دیگه رو متهم کنن متخلف محسوب میشن.
 • کیل: به کشته شدن شخص توسط تیر گفته میشه.
 • پشت دست بازی کردن: به تکنیکی که یک شهروند یا یک مافیا موافق با یک فرد دیگه بازی میکنه میگیم داری پشت دستش بازی میکنی.
 • خود زنی: به حرکتی که مافیاها یکی از یارهاشون رو در روز یا در شب می‌زنن گفته میشه.
 • تک رأی: کسی که احساس می کنه کاملا به مافیا بودن یک نفر مطمئنه، در این زمان نام این فرد رو به عنوان تک رأی اعلام می کنه تا بتونه دیگران هم با خودش همراه کنه.
 • استدلال: در این زمان بازیکنانی که احساس می کنن نسبت به روند بازی تحلیل خاصی دارن و این توانایی رو دارن که به روند بازی کمک کنن، بدون متهم کردن افراد می تونن استدلال های خودشون رو از جریان بازی اعلام کنن.
 • تو دیوار: بعضی افراد در بازی مافیا با قاب عکس روی دیوار فرق چندانی ندارن! صبحت خاصی نمیکنن و فقط رای میدن. که اصطلاحا افراد «تو دیوار» بازی هستن!
 • اصل سوزش: اصل سوزش یه شوخیه که بین بازیکن‌هایی که زیاد با هم بازی می‌کنن رواج داره. مثلا میگن: فلانی به خاطر اصل سوزش داره به من رای میده! یعنی فلانی چون از بازی‌های قبلی‌ای که با هم کردیم سوخته، الان هم داره رای میده به من.
 • تله: تله هم یکی از تریک‌هایی هست که بازیکنا میتونن به هم دیگه بزنن. مثلا دو تا بازیکن با هم دیگه هماهنگ میکنن تا یه سوژه‌ی ساختگی رو بندازن توی بازی. بعد که سوژه راه میافته، ممکنه یه مافیا که از ساختگی بودن سوژه با خبر نباشه، شروع کنه به پر و بال دادن به سوژه. اینطوری میشه گفت که بازیکنا براش تله گذاشته بودن
 • اصل پوزش: وقتی بازیکنی در بازی‌های قبلی بد بازی کرده باشه یا شک بی‌مورد روی کسی انداخته باشه، میگه با توجه به «اصل پوزش در مافیا» این دست به فلانی اعتماد می‌کنم و رای نمیدم. یا همچین مواردی. این اصطلاح هم بین کسانی که با هم از قبل بازی کرده باشن متداوله.
 • نو لینچ: خود کلمه‌ی lynch معنی اعدام کردن و زجرکش کردن رو میده. وقتی میگیم no lynch شده که در طول روز و هنگام رای‌گیری، کسی برای اعدام بالا نیاد، یا بین دو فردی که بالا اومدن، رای‌ها مساوی تقسیم بشه. در این حالت‌ها میگن نو لینچ شد.
 • وتو: یکی از نقش‌های شهروندی، شهرداره. شهردار این قدرت رو داره که تصمیم بازیکن‌ها برای اعدام یک نفر رو لغو کنه. حتی اگه خیلی رای هم آورده باشه، شهردار این امکان رو داره که از اعدام اون شخص جلوگیری کنه. به این عمل شهردار در بازی مافیا، وتو کردن میگن.
 • نطق: به یک دقیقه صحبت اجباری به دلیل اشاره کشیش در شب گفته میشه.
 • سایلنت:  کسی که ناتاشا بهش اشاره کرده و حق صحبت نداره.
 • نبش قبر: مرگ افعی توسط گورکن
 • اعدام: مرگ زندانی ها توسط زندان بان
 • مرگ ماسونی: بیدار شدن یک مافیا در تیم ماسونی و مرگ تمام اعضای فراماسونی به جز مافیا
 • بولدکردن: کسی برجسته کردن وپرنگ کردن واطلاق نقش دادن به کسی
 • همزدن: اتهام ازروی کسی برداشتن و به هم زدن فکردیگران و اضافه کردن اطلاعاتی که جز جریان  اصلی بازی نیست.

8 پاسخ

  1. شاه لله احساسی، یعنی یکی داره خواهش تمنا میکنه یا از لحاظ روانی داره روی شهر کار میکنه که مثلا رای شون رو بخره یا هرچیزی.

 1. شاه لله ینی مثلاً زمانی ک تو ساید شهروندی میبینی شهروندات بد بازی میکنن با داد زدن روشون و مسیر دادن بهشون شاه لله می‌کنی که به خودشون بیان گرفتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *